سه شنبه ٠٢ آبان ١٣٩٦
خانهlمقالاتlتماس با ماlثبت نام اردوی توجیهی
مسجد و همسایه

 منبع :

 نويسنده :     ایمیل :

 نوشته شده در تاريخ : 1394/07/16   ( آخرين ويرايش : 1394/07/16 )

راه های ایجاد جاذبه برای مساجد

مسجدباید کانون جذب باشد و مثل یک آهنربا، جمعیت را به سوی خودش بکشاند نه این که مردم با کراهت و فقط به نیت بردنثواب، دندان بر جگر گذاشته و بهمسجدبیایند.

مسجدباید برای همه قشرها جاذبه داشته باشد و افراد با شنیدن «حی علی الصلوة »، واقعا برای نماز بشتابند. در «حی علیالصلوه »و «حی علی خیر العمل » تعبیر از حرکت نیست بلکه شتاب است و شتاب، بدون جاذبه نیست. باید کاری کرد که مردم بهسوی مساجد شتاب کنند. برای رسیدن به این مقصود می توان و باید برنامه هایی را پیاده کرد:

1-                  نظافت

با دیدن هر تشکیلات و یا هر فردی اول چیزی که نظر شما را به خود جلب می کند، نظافت محل یا لباس و بدن و ... است. متاسفانهمساجد ما نظافت لازم را ندارند. در حدیث آمده است:

"من کنسمسجدا یوم الخمیس لیلة الجمعه فاخرج منه التراب ما یضر فی العین غفر له "

کسی که روز پنجشنبه مسجدی را جارو کند، حتی اگر به اندازه یک ذره خاک از آن پاک کند  خداوند او را می آمرزد.

آیا معنی این حدیث این نیست که به اندازه یک غبار هم نباید درمسجدباشد؟ امام جماعت، متولیان، هیئت امنا و مدیرانمساجد باید اولین دغدغه شان نظافتمسجدباشد. مساجد بزرگ باید نظافت شبانه روزی داشته باشد نه هر روز یکمرتبه. باید عده ای دائما در آن ها در حال نظافت باشند. شما می خواهید جوان را از دانشگاه بهمسجدبکشانید، سجده که می کند، بوی عرق های پایی که قبلا روی این فرش بوده است وماه ها شسته نشده، او را آزار می دهد. اینمسجدچه جاذبه ای دارد؟

2-                  نظم

مسجدباید منظم باشد. معلوم باشد چه ساعتی درمسجدباز و چه ساعتی بسته می شود تا مردم سرگردان و بلاتکلیف نباشند. درهمه برنامه هایمسجدباید نظم برقرار باشد.

3-                  عدم مزاحمت

مسجدنباید برای همسایه هایش مزاحمت ایجاد کند. متاسفانه بعضی از مساجد به شکلی است که اگر کسی بخواهد خانه بخرد،خانه کنارمسجدرا نمی خرد. برای این که بلندگو را روی پشت بام گذاشته اند و تا ساعت 12 شب برنامه از آن پخش می شود. مگرمستمعین روی پشت بام هستند که این کار لازم باشد؟ ما فقط موقع اذان می توانیم صدای اذان را با بلندگو به همه شهر برسانیم . اذان را باید گفت و آنهم با صدایی زیبا . بلند کردن صدای بلندگو برای برنامه های مختلف، عدم وجود پارکینگ برایمسجد، بد بودن وضعیت فاضلاتمسجدو ... ازعوامل ایجاد مزاحمت برای مردم است.

 

ادامه دارد ...

 

شماره 2

راه های ایجاد جاذبه برای مساجد

مسجدباید کانون جذب باشد و مثل یک آهنربا، جمعیت را به سوی خودش بکشاند نه این که مردم با کراهت و فقط به نیت بردنثواب، دندان بر جگر گذاشته و بهمسجدبیایند.

مسجدباید برای همه قشرها جاذبه داشته باشد و افراد با شنیدن «حی علی الصلوة »، واقعا برای نماز بشتابند. باید کاری کرد که مردم بهسوی مساجد شتاب کنند. برای رسیدن به این مقصود می توان و باید برنامه هایی را پیاده کرد:

1-      نظافت

2-      نظم

3-      عدم مزاحمت

( این موارد در شماره قبل بیان شد . اینک ادامه آن )

4-                 برنامه ریزی

مسجدبرای هر سلیقه و جمعیتی برای هر یک از کودکان، بزرگسالان، دانشجویان، جوانان و... باید برنامه خاصی داشت. برای آن ها که اهل دعا هستند برنامه دعا، برای آن ها که اهل کتاب هستند، کتابخانه و برای جوانان آنچهمناسب سلیقه جوانان است، برنامه ریزی شود.

بعضی می گویند: نگذارید بچه هامسجدبیایند، چون شلوغ می کنند. زن ها نیزمسجدنیایند . اما این مطلب هر گز درست نیست .  بچه ها بسیار لازم است بهمسجدبیایند. زنان نیز همین گونه . زیرا بهترین مکان برای آموزش اسلام (که واجب است) مسجد است. اگرمسجدنیاید اصلا از اسلام بریده می شود.

بگذارید بچه هامسجدبیایند، شلوغ بکنند، یادشان می دهیم که شلوغ نکنند، بشکنند، می خریم و جای آن می گذاریم. یواشیواش یاد می گیرند. ولی اگر پای بچه را ازمسجدبریدیم، بزرگ هم که شد نمی آید.

فراموش نکنیم که مادران هستند نقش موثر را در که تربیت فرزندان دارند.  اگر آنان به مسجد بیایند و برنامهای اسلام را بیاموزند بهتر می توانند بچه هایشان را تربیت کنند.

 

5-                 خوشرفتاری

امام جماعت، هیئت امنا، خادم و همه باید با احترام با مردم برخورد کنند. اگر بچه ای به صف اول جماعت آمد، اشکالی ندارد، دوتا هم اشکال ندارد. اگر او را بگیرند و به صف دیگر پرت کنند، دیگرمسجدنمی آید. بچه ها را می شود با احترام جابجا کرد.

همه مردم از کوچک و بزرگ بنده محبتند. متاسفانه خشونت در برخوردها و عدم رعایت آداب، باعث فرار بعضی از مردم ازمساجد شده است.

6-                  پرهیز از افراط و تفریط

طولانی شدن نماز ها ، افراط در برگزاری دعا ها و یا مراسم های دیگر ، برگزاری مراسم ختم و غیره ، همه گونه های نامناسب افراط و تفریط در مسجد است که باید از آنها جلوگیری شود .

 

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]
اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 0
 بازدید امروز : 51
 کل بازدید : 72571
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0/4680
 
محتويات مرتبط

تهیه و تولید : موسسه مسجد

خانهlنقشه سایتlتماس با ماlصفحه اول

پایگاه اطلاع رسانی فرهنگ مسجد :  7737701  025